Zašto feminizam nije ruzna reč;
Već veoma neophodna i važna.
Što bi Tupak rekao „A pošto smo svi potekli od žene;
Dobili smo ime od žene i našu igru od žene;
Pitam se zašto uzimamo od naših žena?
Zašto silujemo naše žene, da li mrzimo naše žene?
Mislim da je vreme da ubijemo za naše žene;
Vreme je da izlečimo naše žene, budemo ispravni prema našim ženama.
…Pa hoće li pravi muškarci ustati?
Znam da vam je dosta, dame, ali glavu gore.”
Feminizam je jedini alat koje su žene generacijski dugo kovale kako bi se suprotstavile opresiji patrijarhata.
Feminizam nije ideologija u kojoj se gaji mrznja prema muskarcima.
Feminizam nije „uništio porodične vrednosti“.
Feminizam nije učinio da nastane „epidemija usamljenih muškaraca“.
Zapravo i treba da se zapitamo zašto sada, kada po prvi put u novijoj istori žene mogu da žive bez muškarca u finansijskom kontekstu, kada žene ne moraju biti udate, kada žene smeju da se bave naukom, umetnošću i i budu prepoznate za svoj rad umesto da akreditaciju preuzmu njihovi muževi – nastade epidamija samotnih muškaraca. Nije valjda da su muškarci uspevali da pronalaze partnerke samo kada je to bilo društveno pravilo? Kada su žene mogle biti samo supruge.
Hajde da na trenutak stavimo sve sa strane i umesto reči „FEMINIZAM“ koristimo „VOLIMO ŽENE“.
Volimo žene je pokret koji bi i svaki predstavnik muške populacije želeo da podrži? Svaki muškarac bi zaštitio svoju sestru i aplaudirao njenom uspehu. Svaki muškarac bi želeo da mirno spava znajući da njegovu ćerku koja je izašla sa drugaricama niko neće pokušati da zlostavlja. Svaki mali dečak bi želeo da njegova majka nakon posla priprema ručak zajedno sa tatom i legne uveče bez ijedne ogrebotine, ijednog vriska, suza ili zvuka šamara koji dopiru iz sobe.
Želimo da shvatimo koliko je neophodno da napravimo rekonstrukciju principa da u odnosu između polova mora da postoji dinamika moći sa velikom razlikom.
Želimo da razumemo da žene danas nemaju karijere i poslove jer eto vole da 8h imaju zanimaciju i neke parice da kupe sebi krpice (kako ume da bude prezentovano).
Želimo da razumemo da žene imaju sjajne umove, interesovanja, aspiracije u životu van majčinstva, potrebu za izražavanjem, seksualnu slobodu, snagu, želju za posedovanjem izbora.
„Volimo žene“ je pokret koji je morao da se desi jer su žene dugo bile na ugnjetavanoj strani igre nadmoći i nisu imale ništa od gore navedenog. A ako vas vaš partner sa kojim delite život jedne noći pretuče i dovede do ozbiljnih povreda ili recimo dugi niz godina drogira do stanja nesvesti i dovodi muškarce da vas siluju u tom stanju (Gisele Pelicot slučaj), vi biste želeli da možete da odete. Da imate posao i novac da sebe izdržavate ako odete. Zar ne?
Da ste došli do revolucionarnog otkrića strukture DNK koja će promeniti tok fiziologije i medicine – želeli biste da priznanje pripadne Vama, ne Vašem kolegi. Pa, naravno!
E pa, želela je i Rosalind Frenklin, ali je priznanje pripalo gospodi Votsonu, Kriku i Vilkinsu (James Watson, Francis Crick, Maurice Wilkins) 1962. kada su dobili Nobelovu nagradu, za koju Rozalin nije ni bila nominovana. Rosalind je bila je britanska biofizičarka i hemičarka koja je pomoću rendgenske kristalografije napravila ključne snimke DNK molekula – naročito čuvenu “Fotografiju 51”, koja je pokazala da DNK ima dvostruku zavojnicu. Godine 1953, njene muške kolege iskoristile su njene podatke bez njenog znanja ili pristanka kako bi objavili revolucionarni rad o strukturi DNK u časopisu Nature.
Godinama kasnije, Watson je u svojoj knjizi omalovažavao njen doprinos, iako su se na kraju svi složili da je njen rad bio ključan za njihovo otkriće. Rosalind Franklin je umrla četiri godine pre njihovog dobijanja Nobelove nagrade od raka, a nagrada se ne dodeljuje posthumno.
Ovaj slučaj postao je simbol kako su žene u nauci često ignorisane ili potcenjene, iako su njihova otkrića jednako važna – ako ne i presudna.
Danas je Franklin ikona ženskog doprinosa nauci – po njoj su nazvani univerziteti, laboratorije, pa čak i naučna misija Evropske svemirske agencije “Rosalind Franklin Rover” koja će istraživati Mars.
Zato nam treba #volimo žene.
Leave a Reply